Autor: Martin, aktualizováno 7.1.2024
Ve svých 37 letech jsem se rozhodl splnit si sen o rovných zubech. V následujícím článku vám ukážu celý průběh rovnání s neviditelnými rovnátky. Popíšu celý proces od začátku až do konce vč. fotek a videí. Pokud vás zajímá více o mně, jak jsem k tomu vlastně přišel a proč jsem se rozhodl pro tento typ rovnátek, skočte nejprve na stránku „o mně“ :).
Přeji hezké čtení, a pokud vás čeká podobná cesta nebo ještě váháte, zda jít do neviditelných rovnátek, napište mi svůj e-mail, budu vás pravidelně informovat o scvých zkušenostech, ať víte, na co se připravit. Nezapomeňte mě taky sledovat na Facebooku a Instragramu.
Klikni na posuvník na obrázku
🡨 vlevo – vpravo 🡪
Po několikaměsíčním rozhodování a návštěvách ortodontistů a klinik, které se zabývají rovnátky, jsem se rozhodl pro řešení od německého výrobce „Kline„. V česku, kde dominuje americký Invisalign, je Kline zatím spíše neznámá značka. Firma je na trhu od roku 2014, působí ve více než 25 zemích světa a je držitelem 7 patentů vč. tzv „4D aligner technology“.
Fixní rovnátka jsem z odmítl z estetických důvodů hned v počátku. Svět neviditelných rovnátek jsem objevil relativně nedávno a byl jsem příjemně překvapen, že takové řešení existuje. Kromě estetiky pro mě byly důležité 2 věci. Za prvé hygiena – čištění zubů s fixními rovnátky je trochu komplikovanější. A pak taky cena, chtěl jsem se vejít do nějakého rozumného rozpočtu. Pravdou je, že cena neviditelných rovnátek je vyšší, ale ne nijak výrazně a za ten komfort to opravdu stojí.
Protože největší „průšvih“ jsou u mě mezery mezi horními zuby, tak jsem z ekonomických důvodů zvažoval, že si nechám udělat rovnátka jen na jedno patro, což výrobce nabízí a finančně to vychází lépe. Nakonec jsem však změnil názor. Proč jsem se tak rozhodl, popisuji v dalších částech článku.
Neviditelná rovnátka
Fixní rovnátka
Jak jsem psal v úvodu, průhledná rovnátka jsou oproti fixním o něco dražší. Výsledná cena není vždy stejná a liší se složitostmi vad zubů a zejména taky délkou léčby. Zároveň je třeba určité disciplíny (fixní rovnátka jen tak sundat nemůžete :), přičemž výrobce folií uvádí „povinnost“ nošení 20-21h denně. Za zmínku jistě stojí nemožnost použití folií u složitějších ortodontických vad.
Co se týče kontrol, tak v mém případě jsou naplánované každé 2 měsíce. První dvě úvodní návštěvy byly hlavně o nasazení „attachmentů“ a zbroušení zubů (odborně interproximální redukce).
U mě vyhrála jednoznačně estetika a celkový komfort. Je mi 37 a už zkrátka nechci chodit s kovovými rovnátky. Kdybych tento problém řešil v 15ti letech, tak bych nad tím asi přemýšlel jinak.
Historie neviditelných rovnátek sahá až do roku 1960, kdy začaly první experimenty s plastovými „dlahami“ určenými pro korekce drobných zubních estetických vad. Od sofistikovaného počítačem-řízeného řešení, které máme k dispozici dnes, to mělo daleko, ale už kolem roku 1970 se tyto plastové formy začaly běžně používat jako součást léčby. Základní kámen systému alignerů, jak je známe dnes, položili v roce 1997 dva studenti ze Standforské univerzity.
Tento unikátní systém sestával ze sérií vyměnitelných plastových folií, kterými se postupně posouvaly zuby. Byl to také první systém, který se dal replikovat pomocí počítačové technologie. V té době se firma Align technology (dnes známá jako Invisalign), která si systém nechala patentovat, těšila velké oblibě, a když v roce 1999 zahájila svou činnost neměla žádnou konkurenci. (1)
Od zahájení vývoje neviditelných alignerů uběhla spousta a let a s pomocí počítačů je celý koncept léčby pochopitelně efektivnější a přesnější. Pomocí 3D laserového scanneru vám lékař připraví 3D model vašich zubů, který slouží jako podklad pro léčebný plán. Na základě tohoto virtuální „otisku“ vám ortodontista pomocí počítače ukáže v reálném čase, jak se budou zuby posouvat, jak dlouho to bude trvat a také na obrazovce vidíte rovnou finální výsledek – váš nový úsměv s vašimi vysněnými rovnými zuby! U některých firem na západě se můžete však setkat i s formou klasických otisků.
Systém funguje tak, že si objednáte službu, poštou vám přijde dvousložková „plastelína“, kterou po smíchání vyplníte formu na zuby a následně otisknete obě čelisti. Tato hmota za několik minut ztvrdne a vy máte otisk, pomocí kterého ortodontista připraví plán léčby, viz. výše. Tento „DYI“ self-made otisk mně osobně přijde zastaralý a má svá rizika. Otisk totiž provádíte sami a neodborně. Pokud ho neuděláte správně, tak hrozí, že celá léčba bude postavena na nepřesném otisku, a to může způsobit řadu komplikací.
Pokud máme v dnešní době možnost laserového scanneru, tak není co řešit. Já jsem si vyzkoušel obě varianty a nakonec jsem se rozhodl pro tu moderní, byť dražší. Zastávám názor, že na zdraví se šetřit nemá.
Nejpoužívanějším systémem jsou dnes stále fixní, kovová rovnátka, kdy máte v puse přes zuby nainstalovaný ortodontický drát, který je fixován tzv. „zámečky“. Ty jsou přilepeny na zubech a mohou být jak kovové, tak keramické. Drát zuby „táhne“ požadovaných směrem a postupně je rovná. Součástí aparátu jsou také gumičky, které drží drát na zámečcích.
Neviditelná rovnátka jsou ortodontický nástroj, který se používá k nápravě zubních vad. Princip léčby je v zásadě jednoduchý. Rovnátka vyvíjí nepřetržitý jemný tlak na zuby, a ty se pod vlivem tohoto mechanického působení pomalu přesouvají na požadované místo. Oproti tradičním fixním kovovým rovnátkům jsou vyrobené z průhledného plastu a jsou téměř neviditelné. Nejčastěji používaná jsou plastová, která se nasazují na zuby a vypadají jako průhledné fólie. Někdy se jim říká alignery. Jsou vhodná pro děti i dospělé a jsou vždy vyrobena na míru pro každého pacienta buď na základě 3D scanneru a nebo otisků.
„
Neviditelná rovnátka jsou vlastně jednoduché plastové fólie, které se nosí nasazené na zubech.
Nic víc, nic míň.
Celá krása spočívá v tom, že jsou průhledné a dají se kdykoliv sundat.
Ač je základní definice jednoduchá, tak léčba má svá pravidla, kterých je třeba se držet. Je třeba je nosit (překvapivě), a to téměř neustále. Výrobce uvádí, že je třeba mít alignery nasazené min. 21h denně. Zbývající 3h jsou na snídani-oběd-večeři. Pokud jste fanoušky moderního intermittent fastingu (jako já), musíte se fakt nacpat, protože odpoledne už žádné zobání oříšků, ani příležitostné kafíčko, když máte zrovna volnou chvilku mezi meetingama.
Trochu přeháním, můžete si samozřejmě rovnátka sundat, ale vždy je nutné si po tom vyčistit zuby a trochu vyčistit i rovnátka. Můj rekord je zatím 5x čištění zubů za den, ale to byla spíš výjimka, standardně dodržuji proceduru po obědě a po večeři.
V USA nebo Velké Británii se můžete setkat i s tzv. „night aligners“, tedy noční rovnátka, která se od standardních „denních alignerů“ liší pouze tím, že je nosíte pouze v noci. Zní to lákavě, že? Tím by odpadlo denní nošení, čištění atp. Výrobci uvádí, že léčba probíhá stejně, pouze je časově delší. Vzhledem k doporučené době nošení 21h jsem k tomuto řešení dost skeptický a našel jsem na internetu několik negativních recenzí přímo od ortodontistů, kteří to nedoporučují. Když vidím, jak se moje zuby vrací zpět do původní polohy třeba jen po 2h pauze na oběd, tak tomu moc nevěřím. Jestli s tím máte zkušenosti, napište mi je dole do komentářů :-).
Alignery jsou vyráběné pro každého člověka na míru, pro každou čelist zvlášť. Výrobci umožňují léčbu aplikovat pouze na jednu čelist samostatně. Nad tím jsem chvíli sám uvažoval, protože největší mezery, které mezi zuby mám, jsou na horní čelisti. Nakonec jsem však zvolil obě. Když podstupuji tuto proceduru, tak jsem chtěl, aby to bylo pořádně a se vším všudy. Nehledě na nemalé peníze, které do rovnátek investuji, jsem chtěl mít jistotu, že se léčba pouze jedné čelisti neprojeví negativně např. na skusu, což se posléze ukázalo jako můj případ. Pak jsem taky zjistil, že mám jeden spodní špičák rotovaný asi o 30 stupňů. Co se člověk ve svých 37 letech nedozví?! Zvolil jsem tedy léčbu obou čelistí a udělal jsem dobře.
I takové vady dokážou neviditelná rovnátka léčit
Na obrázku výše je můj špičák, který vyrostl špatně. Asi ve 12ti letech jsem byl na rentgenu, kde se ukázalo, že špičák roste vodorovně a vypadalo to, že nevyroste vůbec. Plán byl: operace a vytrhnout. Naštěstí si příroda poradila a prorazil si cestu na světlo. Nicméně vyrostl rotovaný o 30 stupňů. Na tomto zubu mám umístěný attachment nebo-li zámeček připevněný nejpevnější adhezivní složkou. Bude potřeba velký tah, aby se zub srovnal. Už jednou mi zámeček ze zubu spadnul a lékař mi ho musel připevnit znovu (tentokrát použil to nejpevnější lepidlo, které měl.)
Úsměv jako klíč k sebevědomí: Víte, že váš úsměv může ovlivnit nejen to, jak se prezentujete světu, ale také váš vlastní pocit sebevědomí? Neviditelná rovnátka jsou jedním z prostředků, kterými můžete dosáhnout dokonalého úsměvu, aniž by to kdokoli věděl. Podíváme na to, s jakými ortodontickými nedokonalostmi vám mohou neviditelná rovnátka pomoci.
Rovnátka dokážou léčit mírné i složitější vady, např.:
Mezery mezi zuby
Stěsnání
Otevřený skus
Hluboký skus
Předkus
Obrácený skus
Zkřížený skus
Některým pacientům samotná rovnátka nestačí (můj případ). Vada rozmístění zubů častokrát vyžaduje silnějšího pomocníka. Spolu s fóliemi se používají další prvky, kterými se zuby „zapřáhnou“, aby se posunuly na požadované místo. Jedním z nich jsou tzv. attachmenty nebo-li „zámečky“ (někdo jim taky říká kamínky nebo knoflíky). Ty slouží jako podpůrný nástroj pro rovnání zubů.
Když jsem je viděl poprvé, mylně jsem si myslel, že jsou k tomu, aby rovnátka držela na zubech. Můžeme si je představit jako takové „držáky“, které zub chytí a posouvají ho určitým směrem. Tvar attachmentu se může lišit, může to být kruh, čtverec, trojúhelník nebo obdélník podle toho, jaký posun zubu chceme docílit (např. rotace zubu, intruze…). Attachmenty mohou být taky kovové a používají se v kombinaci s gumičkami (viz. kapitola níže).
Já mám celkem 6 zámečků na horních zubech a 6 na dolních. Většina má čtvercový tvar, u jednoho zubu obdélník, nalepený na výšku – jde o pravý špičák, který je rotovaný o 30 stupňů a zámeček ho pomůže vytočit zpět do správné tvaru.
A jak poznáte, že potřebujete zámečky? Pokud máte jen nějakou lehkou vadu, tak pravděpodobně nutné nebudou. Je třeba posouzení ortodontistou, který zanalyzuje stav vašich zubů a vypracuje celý léčebný plán.
Jak jsou attachmenty velké?
Malinké, cca 2x2mm.
Jsou na zubech cítit?
Ano, když si sundáte rovnátka, tak je cítíte jako takové malé hrbolky na zubech. Zubař je při prvním nasazení musí zbrousit, aby vás neporanily v ústech. I tak ale mohou být ostřejší a pokud nejsou úplně hladké, mohou vám vnitřek úst občas podráždit. V lékárně se pro tyto účely prodává speciální vosk, který s tím pomůže.
Jsou zámečky vidět?
Pokud si sundáte rovnátka a budete s někým mluvit, tak si jich pravděpodobně nevšimne. Vidět ale při detailním pohledu jsou. Není to však nijak výrazné. Já mám tu nejhorší variantu – attachmenty na obou předních zubech a moje okolí si toho, pokud jsem jim o tom neřekl, z počátku ani nevšimlo.
Musí být na všech zubech?
Nemusí, někdo dokonce nemá ani jeden. Je potřeba jen pro určitý typ ortodontických vad.
Co se zámečky po skončení léčby?
Zámečky se na zuby lepí lepidlem a po skončení léčby, když jsou zuby srovnané, se odstraní, zuby se přeleští a nezůstane po nich ani památky.
Je připevnění bolestivé?
Není. Celý proces trvá několik minut – zuby se před nalepením musí pořádně očistit např. od příp. tuků, které by mohly snížit účinnost lepidla, a pak se za pomocí lepidla připevní na zuby.
Někdo se mě ptal, jestli můžou zámečky spadnout a jestli je potřeba se nějak omezovat třeba v jídle. Omezení není třeba žádné. Zámečky drží, jak přibité, nicméně spadnout výjimečně můžou. Je pak potřeba ihned kontaktovat lékaře, aby zámeček přilepil zpět. Kolem zámečků se taky může tvořit zubní plak a je potřeba důsledně dodržovat zubní hygienu. Nic speciálního, prostě si dobře vyčistit zuby :-).
Další prvek, který se spolu s attachmenty používá k narovnání některých zubních vad, jsou „gumičky“. Jsou to obyčejné gumičky, které se natáhnou mezi patry a drží pomocí kovových attachmentů.
Používají se pro vyrovnání skusu, zejména pak pro korekci předkusu nebo zkříženého skusu. Kovové attachmenty se připevňují stejně jako ty plastové, viz. kapitola výše.
Kolik stojí neviditelná rovnátka?
Neviditelná rovnátka se stávají stále populárnější volbou pro ty, kteří chtějí dosáhnout ideálního úsměvu bez nutnosti nošení fixního aparátu. Ale jaké jsou skutečné náklady na tuto moderní metodu ortodoncie?
Cena rovnátek se odvíjí od několika faktorů, a to, jestli rovnáte jednu nebo obě čelisti, dále podle složitosti vad nebo délky léčby. Každopádně jsou neviditelná rovnátka o něco dražší než fixní. Ceny jsou smluvní a každý lékař vám tedy nabídne kalkulaci podle svých možností.
Na českém trhu najdete několik výrobců, kteří se specializují na léčbu pomocí průhledných alignerů. Je to německá firma Kline, od které mám rovnátka já, pak je tu americký Invisalign, dále Spark a nebo Reveal clear aligners.
Všechny firmy jsou špičky ve svém oboru a nabízí podobná řešení. Záleží pak na vaší preferenci, finančních možnostech a konkrétní technologii, kterou si vyberete. Cena neviditelných rovnátek se pohybuje v rozsahu 30 tisíc korun až 120 tisíc Kč v případě složitějších vad. Firma Kline, kterou jsem si pečlivě vybral, patří spíše k těm cenově přijatelnějším.
1. Kolik stojí léčba průhlednými rovnátky?
30 až 120 tisíc korun podle složitosti vady.
2. Je léčba bolestivá?
Samotná léčba bolestivá není. Ze začátku, zejména prvních pár dnů jsem cítil určitý diskomfort a bylo cítit jak rovnátka „táhnou“ zuby určeným směrem. Za týden jsem si však zvykl a pak už to bylo v pohodě. Změna je vždy nejvíce cítit, když nasadíte nový aligner, který zuby posouvá zase o kus dál.
3. Můžu se sundavacími rovnátky jíst?
S nasazenými rovnátky určitě ne. Krása těchto rovnátek je v tom, že je můžete kdykoliv sundat a normálně se najíst jídla bez jakýchkoliv omezení. Po každém jídle je však nutné dodržovat ústní hygienu, pořádně si vyčistit zuby a aspoň 1-2x denně vyčistit i alignery mýdlovou vodou a kartáčkem.
4. Můžu s rovnátky pít? A co káva?
Pít určitě ano, ale pouze vodu. Cokoliv jiného riskujete zbarvení rovnátek. Což samo o sobě nevadí co do funkčnosti, ale cílem je, aby průhledná rovnátka zůstala průhledná :-). Káva nebo jiné nápoje obsahující barviva rovnátka zbarví, a proto se nedoporučují.
5. Můžu s rovnátky kouřit?
Nikotin a dehet mohou zbarvit plastové fólie, kouření se tedy s nasazenými rovnátky nedoporučuje.
6. Jak často je třeba je měnit?
Záleží, jakého zvolíte výrobce, resp. technologii. Někteří výrobci mají nastavenou výměnu fólií už po týdnu nebo dvou. Značka Kline, kterou jsem si vybral já, nabízí tzv. 4D alignery, které mají svou paměť a není třeba je měnit každý týden. Jeden pár neviditelných rovnátek vám vydrží 3 týdny, kdy každý týden provedete tzv. „boost“, kterým rovnátka změní tvar a posunou vaše zuby blíže k cíli.
7. Hradí neviditelná rovnátka pojišťovna?
Pokud vím, tak pojišťovny tento typ rovnátek bohužel nehradí.
Mezery mezi zuby, předkus, podkus, stěsnané zuby, zkřížený skus.
9. Co následuje po skončení léčby?
Po tom, co se zuby pomocí rovnátek rozpohybují a dostanou se po měsících „dřiny“ na požadované místo, je třeba je tam udržet. Představa některých lidí, že tam zuby zůstanou zafixované, je mylná. Pokud bychom po skončení léčby rovnátka odložily, zuby se vrátí zpět na své místo.
Po skončení léčby přichází na řadu RETENCE. Existují 2 druhy retenčního programu:
a/ Na zuby se umístí tzv. retenční folie, které nejsou ničím jiným než obdobou posledních párů rovnátek. Tyto fólie budou zuby držet v požadovaném tvaru. Ihned po skončení léčby se fólie nosí několik měsíců podobně jako klasické alignery, tedy kolem 20h denně, později už méně a nakonec už jen na noc.
b/ Fixní retence spočívá v „podlepení“ zubů ze zadní strany ocelovým nebo plastovým drátkem, který zuby zafixuje na svém místě, aby se opět nerozjely. Výrobce uvádí potřebu doplnit fixní retenci o retenční fólie, pouze však přes noc.
10. Jak často musím rovnátka nosit?
V podstatě celý den i noc. Výrobce uvádí 21h denně s výjimkou jídel, kdy si rovnátka můžete sundat, abyste se najedli. Na začátku léčby vám ortodontista vytvoří léčebný plán, který počítá s tím, že tuto dobu nošení dodržíte. V opačném případě se může stát, že se zuby nebudou rovnat tak rychle a riskujete prodloužení léčby nebo jiné komplikace. V USA se můžete však setkat s řešením pouze na noc, tzv. „noční alignery“. Více info o to píšu zde.
11. Jak dlouho trvá léčba?
Délka léčby je závislá na složitosti případu. Čím složitější, tím delší. Předpokladem je, že pacient dodržuje stanovených 21h denně a poctivě rovnátka nosí. U jednodušších zubních vad může stačit 6 měsíců, u náročnějších i 1,5 roku nebo i déle.
12. Jak rychle mohu pozorovat výsledky?
Relativně rychle. Už za pár týdnů uvidíte, jak se vám zuby začínají posouvat. Já jsem už po prvním týdnu léčby cítil, že se mění pozice zubů.
13. Mohu s neviditelnými rovnátky sportovat?
Ano! S rovnátky lze sportovat bez omezení.
14. Jak čistit neviditelná rovnátka?
Rovnátka je potřeba čistit min. 2x denně, nejlépe ráno po probuzení a pak večer před spaním. Můžete použít malý kartáček – např. na čištění nehtů, mýdlovou vodu a jemně rovnátka vyčistěte. Já občas, kromě kartáčku, používám i elektrický kartáček, kterým si čistím zuby. Používám Philips Sonicare, který perfektně velmi rychle vyčistí všechny záhyby
15. Jsou rovnátka vhodná pro děti nebo pro dospělé?
Záleží především na povaze ortodontických vad, nicméně neviditelná rovnátka jsou vhodná jak pro děti, tak i pro dospělé, kdy dokážou léčit většinu jednoduchých až středně složitých případů. Z několika veřejných zdrojů jsem se dočetl, že rovnátka jsou vhodná pro děti od cca 12ti let a déle.
Ze zvědavosti jsem zkusil, jaké to je pít kávu s nasazenými rovnátky. Na obrázku vpravo jsou vidět rovnátka v novém a nepoužitém stavu. Jsou průhledné, bez jakýchkoliv známek používání.
Na levém obrázku jsou moje rovnátka po cca 2 týdenním nošení, kdy jsem pil kávu s nasazenými alignery. Rovnátka mají viditelně tmavý odstín způsobený barvou kávy. Tyto odstíny se mohou pohybovat od lehkého nažloutnutí až po hnědou.
Tady bych zdůraznil dodržování pravidel nošení neviditelných rovnátek. To zahrnuje nejen jejich pravidelné nošení, ale také dbání na to, co jíme a pijeme. Jak vidíte níže, tak změny po dvoutýdenním užívání, konzumace potravin jako je káva, mají velký vliv na jejich vzhled. Zbarvení od kávy nebo jiných potravin snižuje jejich průhlednost, a to není to, co od neviditelných rovnátek chceme, že?
(posouvejte vlevo-vpravo)
Protože se rovnátka nosí 3 týdny, je potřeba je pravidelně čistit. V případě, že se vám podaří rovnátka podobým způsobem zašpinit, není nic jednoduššího, než je na pár hodin naložit do peroxidu, který je zpět vybělí.
V následující části popisuji své zkušenosti, jak se zuby budou rovnat měsíc po měsíci. Sám jsem zvědavý na vývoj, jestli vše půjde podle plánu. Kontroly mám naplánované každé 2 měsíce a po skončení léčby se pak rozhodnu, jestli chci fixní retainer (podlepení zubů) a nebo nosit dalších několik měsíců sundavací např. jen na noc.
Na následujících fotkách vidíte stav mých zubů před zahájením léčby. Na první pohled to není tak zlé, že? I když hollywoodskému úsměvu to má daleko :-). Můj cíl byl srovnat mezeru mezi předními zuby, ale jak se později ukázalo, ortodontických vad je tam víc.
Ukázka horního patra
Několik mezer mezi předními zuby (diastema) + některé zuby jsou trochu vychýlené, z profilu to vypadá tak trochu jako zkřížený skus.
Ukázka spodního patra
Jsem zvědavý, jak si neviditelná rovnátka poradí s tímhle oříškem – rotovaný špičák o 30 stupňů. V prvním plánu léčby jsem dostal návrh, který zahrnoval nošení gumiček, které by špičák táhly z přední strany dozadu, kde bych měl nalepené kovové zámečky. Rotace zubu, ačkoliv se v mém případě zdá velká, není pro rovnátka problém i bez gumiček. Lékař mi sdělil, že kdyby byl špičák vyrotovaný ještě o pár stupňů víc, léčba by se bez gumiček neobešla.
Aby se špičák mohl srovnat a zařadit mezi ostatní zuby, bylo potřeba pro něj vytvořit místo. V těchto případech máte dvě možnosti. Necháte si některý zub vytrhnout a nebo se zuby z boku zapilují, aby vznikl prostor. Mě se naštěstí týkala druhá varianta. Lékař musel provést tzv. iterproximální redukci, kdy pilníkem zúžil zuby natolik, aby až se špičák bude díky rovnátkům rovnat měl dost místa. V mém případě šlo o redukci 0,4 mm.
Je pilování zubů bolestivé?
Cítil jsem určitě nepohodlí – asi tak jako když vám mezi zubama uvízne pořádný kus masa :). Nicméně to bolestivé není, není se čeho bát.
Aby mohl ortodontista připravit plán léčby, potřebuje zanalyzovat stav vašich zubů. To provede speciálním laserovým 3D scannerem, kdy vám do úst vloží ruční senzor, který „sejme“ digitální 3D otisk vašich zubů.
Scanner je extrémně přesný – asi 2 dny po tom, co jsem byl na skenování zubů jsem si nechal opravit vypadlou plombu na jedné stoličce. Skener, ale vzal zub i s tou vypadlou plombou a vyrobil rovnátka s opačným výstupkem přesně tak, aby plastové rovnátko zapadlo do jamky. Problém byl, že když už byla rovnátka hotová, měl jsem zub opravený a jamka nikde :-). Nezbývalo než si nechat plombu odvrtat, aby rovnátka sedla na zub tak, jak měla.
! Velmi doporučuji si nechat všechny zuby opravit, než půjdete na scanner. Jinak dopadnete viz. příklad výše.
Po tom, co vám lékař připraví dokonalou 3D vizualizaci vašich zubů následuje panoramatický rentgen, který slouží jako příloha pro přípravu plánu léčby.
Na závěr lékař provede fotky obou pater zubů a hlavy, zepředu a z profilu.
Unboxing
Po prvních návštěvách si od lékaře, kromě spousty rad a doporučení, odnesete krabici s několik sadami fólií a příslušenstvím. Domů jsem z ordinace odjížděl už s nasazenými rovnátky a těšil se, co v krabici ještě objevím.
Moderní jednoduchý design, který bych k tomuto oboru čekal, na mě působí elegantně. V krabici najdete všechny fólie na příští týdny a měsíce – v mém případě 9 alignerů. Celkem na 27 týdnů: 1 aligner se 2x boostuje a vydrží celkem na 3 týdny. Můžete se setkat s tím, že někteří výrobci mají fólie třeba jen na týden nebo na dva. Moje kamarádka má Invisalign a mění je vždy po týdnu.
Alignery jsou balené zvlášť, jsou popsané vaším jménem a dobře označené, abyste se nespletli. Plus má výrobce Kline také za to, že sáčky jsou 100% recyklovatelné.
V balení je dále booster, kovová krabička pro příp. odložení fólií a pinzeta. Pinzetu používám pro vyndání rovnátek z boosteru po skončení boostování. Nedoporučuji je brát rukama. Voda v boosteru je horká a mohli byste se opařit.
Součástí je i příručka pro uživatele a pokyny pro používání rovnátek i samotného boosteru, resp. aplikace, kterou je třeba si stáhnout z App storu nebo Google play.
Za zmínku ještě stojí rychlost objednání. Od zahájení vám sada alignerů přijde z Německa, kde se vyrábí, už za 14 dnů. Pro srovnání – Invisalign, který se vyrábí v USA, má dodání min. 1 měsíc. 2 týdny byly tedy příjemné překvapení.
Toto v balení nenajdete. Jako bonus jsem v ordinaci dostal pár tzv. „chewies“ /čti: „čuís“/, což jsou dosazovače alignerů vyrobené ze silikonu. Po tom, co aligner nasadíte, tak si dáte mezi zuby tyhle dva malé válečky a trochu je „pokoušete“, aligner pak hezky zacvakne do zubů na své místo.
Co je booster?
Neviditelná rovnátka řady Clear X, které používám, výrobce označuje jako „4D rovnátka“. Ve zkratce, jsou to rovnátka, která mají „paměť“ a mění tvar pokaždé, když jim dáte impuls. Ten impuls jim dá zařízení, kterému se říká booster. Booster je taková speciální krabička, kterou dostanete v krabici spolu s alignery a kterou každý týden rovnátka „boostujete“.
Booster rovnátka aktivuje pomocí nahřáté vody, a tím jim změní tvar. Technologie je vymyšlená s ohledem na typ plastu aligneru a teplotu vody tak, aby se v nastavené době rovnátka pohnuly přesně o požadovaný kus (např. 0,1mm).
Celý proces funguje následovně:
V příslušný den kdy máte boostovat do boosteru nalijete vodu, zapnete ho a přes aplikaci aktivujete. Voda v boosteru se nahřeje a ve chvíli, kdy je booster připravený, vás aplikace vyzve, abyste vložili fólie.
Aktivace trvá přesně 5 min. Poté rovnátka vyjmete a nasadíte na zuby. Celý postup opakujete každý týden vždy 2x u každého aligneru, potom ho vyměníte za další sadu. Doporučuji fólie vždy vyndavat pinzetou, voda je totiž dost horká.
Booster je i odpověď na otázku, proč stačí folie měnit po třech týdnech a ne po jednom jako u konkurence. Výrobce zároveň uvádí, že díky této revoluční technologii snižuje množství plastu při výrobě až o 60%, a tím méně zatěžuje životní prostředí. To je mi sympatické. Co mě však zaujalo nejvíce je, že tato 4D rovnátka aktivovaná boosterem zkracují dobu léčby až o 35%. Než jsem si zvolil toto řešení, byl jsem na konzultaci u konkurence, kde mi po vstupním vyšetření nabízeli léčebný plán opravdu o 30% delší. Jsem velmi zvědavý, jaká bude realita.
Mám za sebou asi 3 měsíce léčby rovnátky. Hned při první návštěvě mi lékař nalepil attachmenty, které pomáhají vytvořit správný tah. V následujících dvou týdnech bylo potřeba zbrousit stěsnané spodní zuby o 0,4 mm (tzv. IPR nebo-li interproximální redukce). U horních to nebylo potřeba, tam bylo mezer víc než dost. Lékař mi představil celý léčebný plán a předal mi 9 sad fólií.
První nasazení rovnátek nebylo bolestivé, pouze jsem cítil silný tah, zejména na horní zuby. Tento tah většinou odezní tak po 3 dnech nošení a vždy ho cítím jen při nasazení nových fólií, příp. po provedení boostu. Samotné nošení rovnátek bolestivé není, jen je trochu nekomfortní. Pár týdnů mi trvalo než jsem si zvykl na to, že nostím v puse kus plastu.
A moje pocity po 3 měsících?
Super! Už po těch několika týdnech je už vidět změna. S radostí každé ráno pozoruji v zrcadle, jak se mezery postupně uzavírají. Jsem asi před půlkou léčby, takže ještě mám kus před sebou. Jsem však příjemně překvapený s jakou rychlostí se zuby rovnají 🤩. V průběhu léčby jsem si taky zašel na dentální hygienu, kterou mimochodem mohu vřele doporučit. Krom viditelně (i pocitově) čistších zubů mi vyčistili pigment na zubech a zuby jsou znatelně bělejší.
Šišlání
Mluvení je rozhodně první z výzev, kterou jsem musel překonat. Mluvit se dá normálně, ale aby člověk nešišlal, tak je potřeba se trochu víc snažit správně artikulovat a pokládat jazyk na plast na horním patře. Zajímavé je, že po ránu to je nejhorší a postupně během dne jak si na rovnátka zvykám, tak to odezní a večer už to není ani poznat. Nicméně, na důležité meetingy si rovnátka sundávám :-).
Denní rutina
Musel jsem trochu pozměnit svoje denní návyky. Rovnátka je nutné sundat pokaždé když se chcete najíst nebo napít čehokoliv kromě bezbarvé vody. Následuje čištění zubů a zpět naklapnout rovnátka. V rámci jednoho experimentu jsem zkusil pár dnů pít kafe spolu s nasazenými rovnátky. Výsledek posuďte sami. Rovnátka postupně zhnědla a jeji neviditelnost se jaksi vytratila.
Čištění rovnátek
Rovnátka čistím min. 2x denně obyčejným kartáčkem (ne na zuby) a mýdlovou vodou, a to zevnitř i zvenčí. Nedoporučuje se čistit zubní pastou, protože některé obsahují mikročástečky, které by mohly fólie poškodit. Na rovnátkách je po pár dnech používání vidět, jak se na nich usazuje plak, a to i přes jejich čištění (a čištění mých zubů po jídle).
Líbí se vám článek? Sdílejte ho se svými přáteli:
Ahoj! Jsem Martin a je mi 37 let. Vždycky mi vadila mezera mezi předními zuby. Klasická fixní kovová rovnátka jsem nosit nechtěl, protože nevypadají příliš esteticky přívětivě. Nedávno jsem však objevil svět neviditelných rovnátek a s radostí se rozhodl, že si nechám zuby konečně srovnat.
Na těchto stránkách bych rád předal všechny své zkušenosti a dojmy s neviditelnými rovnátky. Krok po kroku zde budu dokumentovat průběh léčby, vč. fotek a můžete si tak sami udělat představu o tom, jak to celé funguje a na co se máte připravit.
Více o mně, a pokud máte nějaký dotaz a chcete mi napsat, můžete zde :-).
Používáme cookies k vylepšení našich webových stránek a služeb. Číst více
název | Doména | Účel | Uplynutí | Typ | wpl_user_preference | www.veselezuby.cz | WP GDPR Cookie Consent Preferences | 1 year | HTTP |
---|
název | Doména | Účel | Uplynutí | Typ | _gid | veselezuby.cz | Google Universal Analytics short-time unique user tracking identifier. | 1 days | HTTP | _ga | veselezuby.cz | Google Universal Analytics long-time unique user tracking identifier. | 2 years | HTTP |
---|
název | Doména | Účel | Uplynutí | Typ | _gat_gtag_UA_260997337_1 | veselezuby.cz | --- | Session | --- | _ga_3XEPWV25LR | veselezuby.cz | --- | 2 years | --- |
---|